Klinik Finansmanı İçin Bilmeniz Gerekenler

Nisa Atıcı
January 24, 2023
4 dakika
Klinik Finansmanı İçin Bilmeniz Gerekenler

Diş hekimliğinde başarınızı etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. En önemli faktörlerden biri de finans yönetimidir. Finansal açıdan kliniğinizi doğru yönetemiyorsanız kliniğinizin işleyişini sürdüremezsiniz. Bir diş hekimliği kliniğini yönetmek zorlu görünebilir ancak doğru adımları attığınız ve önlemlerinizi aldığınız sürece maliyetinizi en aza indirmek ve kârınızı en üst düzeye çıkarmak çok da zor değildir. Ancak bunları yapabilmek için organize olmanız ve akıllı finansal hamleler yapmanız gerekir. Bu yazıda, diş hekimlerinin kliniklerinin mali durumunu optimize etmesi için yapması gereken temel başlıkları anlatacağız.

Sonucu Belirleyen Performans Verilerini Takip Edin

Kârınızı etkilemede kilit rol oynayan parametreleri takip ederek, günlük ve aylık mali durumunuzu kontrol edin. Bunların yanında dikkat edilmesi gereken en önemli tablolar ise kar ve zarar tablolarıdır.

 • Sabit giderler: Aydan aya değişmeyen giderler (elektrik faturaları, kira, kredi ödemeleri, maaşlar vb.)
 • Değişken giderler: Aylık üretiminize göre değişebilen giderler (laboratuvar faturaları, malzeme bakım ücretleri vb.)
 • Hasta istatistikleri: Yeni hastalar, kliniğe gelen günlük hasta sayısı ve iptal oranları
 • Sunulan tedavi ve kabul edilen tedavi oranı
 • Planlanan randevu sayısı
 • Hasta ödemeleri

Yatırım Yaparken Dikkatli Davranın

Para kazanmak için para harcamanız gerekiyor, bu gerçekten doğru. Ancak kliniğinizin gelirini iyileştirmek için nelere para harcamanız gerektiğini biliyor musunuz? Hem hastalarınızın memnuniyetini sağlamak ve buna bağlı olarak da online görünürlüğünüzü artırmak için bu harcamaları yapmanız gerekmektedir.

 • Kimi tedavilerde indirimler sunarak, hastaların memnuniyetini artırın. Bu sayede hastalarınız sizi başkalarına da önerecektir.
 • Sosyal sorumluluk projelerine ve gönüllü etkinliklere katılın, bu sayede insanlar sizi fark edecek ve kliniğinizi tercih edeceklerdir.
 • Kliniğinizi iyileştirmek için teknolojiye yatırım yapın.
 • Nitelikli, hastalarla iyi ilişkiler kuran ve onlara yardımcı olan personellerle çalışın.
 • Kliniğinizin çevresinde, dental tedaviye ihtiyaç  duyan kişilerin sizi bulmasını sağlamak için yerel SEO'ya özel önem vererek kliniğinizin online görünürlüğünü artırın.

Bulut Tabanlı Sistem Tercih Edin

Mali konularda size tavsiyede bulunacak bir muhasebeciniz olsa bile, onlara kliniğinizin mali durumunu değerlendirebilmesi için ihtiyaç duyduğu somut verileri vermelisiniz. Bulut tabanlı sistem kullanarak gelir, gider ve diğer finansal bilgilerinizi kolayca takip edebilir, mali durumunuzu daha iyi değerlendirebilirsiniz.

Fiyatlandırmanıza Dikkat Edin

Kliniğinizin devamlılığını sağlayabilmek için gelirinizin giderinizden fazla olması gerekir. Bunun için de fiyatlandırmalarınızı akıllıca yapmalısınız. Çoğu kliniğin yaptığı kritik bir hata, hizmetlerinin ücretini yıllık enflasyon oranına göre artırmamaktır. Giderleriniz, enflasyona paralel bir şekilde artar ve dolayısıyla iyi bir fiyatlandırma yapmazsanız ay sonunda da iyi bir tabloyla karşılaşmazsınız. Hastalar fiyatlardaki ani artışa pek sıcak bakmazlar. Bu yüzden fiyat artışını belirli bir süreye yaymanız, hastaların bunu kabul etmesini kolaylaştırır.

Bakım Harcamalarından Kaçınmayın

Mobilyaların ömrü gibi ekipmanların da ömrü sınırlıdır. Hastalarınız kliniğe geldiğinde yırtık bir koltukla karşılaşmak istemez dolayısıyla bu konuda özenli olmalısınız. Ekipmanlarınızı düzenli olarak kontrol etmeli, eskimiş olanları ve yıprananları değiştirmelisiniz. Ekipmanlarınızın yenilenmesi ve bakımı için ayrıca bir bütçe oluşturmanız, finans yönetimi açısından da daha iyi olacaktır.

Rutin Giderleri Yönetin

Kliniğinizin aylık sabit giderlerini bilmelisiniz. Kira, elektrik, su, telefon, internet, personel maaşları gibi giderler buna dahildir. Sabit gider, kliniğinizin kazanması gereken minimum miktarı gösterir. Yüksek maliyetli ekipmanlar, malzemelerin yıllık bakım ve onarımı gibi giderleri aylık bütçenize dahil etmemeli, bunlar için ayrıca bir bütçe oluşturmalısınız.

Sonuç olarak, asıl amacınızın hastanızın sağlığı ve memnuniyeti olduğunu biliyoruz. Ancak hasta memnuniyetini sağlamanın bir yolu da kliniğinize özen göstermektir. Ve bunu da en iyi şekilde yapabilmek için kliniğinizin finans yönetimine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Düzenli Olarak Makale Alın
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

On-premise yazılımların yanı sıra bulut tabanlı hasta takip yazılımları da ortaya çıkmış ve yaygınlaşmıştır. Peki bu sistemlerden hangisini kliniğinizde kullanmak daha mantıklı?

Sema Türker
February 7, 2023

06 Ekim 2022 tarihli yeni yönetmeliğe göre diş muayenehanesi açmak için gerekli fiziki şartlar değişti. Bu makalede, uygun klinik ölçüleri ve fiziki standartlarına bakalım.

Sema Türker
January 27, 2023

Vergi Usul Kanunundaki değişiklikler ile fatura ve makbuzların elektronik ortama taşınması ile diş hekimlerinin de e-fatura ve e-smm sistemlerine geçmesi zorunlu hâle gelmiştir.

Sema Türker
January 18, 2023

Bir sonraki blog yazımızı almak
ister misiniz?

Her zaman en kaliteli içerikleri oluşturmaya çalışıyoruz.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Bugün Medicasimple ile tanışabilirsiniz.
Medicasimple'ın kliniğinize nasıl fayda sağlayacağını öğrenmek için demo talep edin.
Demo İzle