Online Yorumlarınızı 4 Adımda İyileştirin

Nisa Atıcı
January 24, 2023
4 dakika
Online Yorumlarınızı 4 Adımda İyileştirin

Tedavi görmüş kişilerin doğrudan kendi deneyimlerini aktardığı online yorumlar, potansiyel hastaların sizi seçmesinde büyük bir rol oynar. Son yıllarda online görüş bildiren kişilerin sayısındaki artış, online yorumların güvenli ve vazgeçilmez bir araç haline geldiğini bize göstermektedir.

Kliniğinize gelen yorum sayısının fazla olması, internet üzerinde yapılan aramalarda daha üst sıralarda yer alma şansınızı artırır. Ancak iyi bir görünüm yaratmak için bu yorumların ağırlıklı olarak olumlu olması da gerekmektedir

OIumlu geri bildirimlerinizi kalıcı hale getirememekten mi şikayetçisiniz? O zaman bu dört adımı takip etmenizi öneriyoruz. 

1. Kliniğinizi Teknoloji ile Buluşturun 

Teknolojinin sunduğu kolaylıklardan hem kliniğiniz hem de hastalarınız yararlansın. Onlarca form doldurmayı, karmaşık randevuları, düzensiz ödemeleri geçmişte bırakın ve hastalarınıza daha iyi bir deneyim sunun. Böylece hastalarınız, kliniğinizin olanaklarını, rahatlığını ve kolaylığını olumlu geri bildirim olarak internette paylaşacaktır. 

2. Hastalarınızla İyi İlişkiler Geliştirin

Hasta deneyiminde iletişim önemlidir. Muayene esnasında basit ve samimi bir konuşma, hastalarınız için değerli olacaktır. Hastalarınızın diş sağlığı konusunda yaşadığı sıkıntıları dinlemek ve endişelerini gidermek, iyi bir hasta-doktor ilişkisi kurmanızı sağlayacaktır. Klinik dışında da hastalarınızla iletişiminizi SMS, e-posta, sosyal medya gibi çeşitli araçlarla sürdürmelisiniz. Hastalarınız için ulaşılabilir olmanız, sizi bir adım öne taşıyacaktır.

hasta-iliskileri-deger-katin


3. Hastalarınıza Görüşlerini Sorun

Hastalarınızın tedavi, klinik ekibi ve diğer hizmetler üzerine ne düşündüğünü merak ediyorsanız, sormanız yeterli!

Her randevu sonrasında, gönderebileceğiniz bir otomatik “hasta memnuniyet anketi” sayesinde hastalarınızın görüşlerini paylaşmasını sağlayabilirsiniz. Hastalarınız, onların görüşünü dikkate aldığınız için hoşnutluk duyacaktır.

Aşağıdaki örnek metni kullanabilirsiniz;

Değerli hastamız merhaba, bizi tercih ettiğin için teşekkür ederiz. Hastanemizde aldığın hizmete dair görüşlerini aşağıdaki link aracılığıyla belirtebilirsin.
Görüşlerin hastanemize ve başkalarına dijital ortamda yardımcı olacaktır. https://dentd.medicasimple.com/memnuniyet
Tekrardan geçmiş olsun dileklerimizle...

Dent D Kliniği

Hastalarınızdan olumlu yorumların yanı sıra eleştirel yorumlar da gelebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda:

  • Mümkün olduğunca çabuk, tercihen 24 saat içerisinde cevap verin. Eğer hastanız memnun değilse mutlaka şikayetinin dikkate alındığını belirtin. (Şuanki ve potansiyel hastalarınıza bu konuda hassas/duyarlı olduğunuzu gösterir.)
  • Hastanın sağlık bilgisine dair hiçbir şey yazmayın. (Hasta kendi sağlık durumundan bahsetse bile yönetmelik standartlarının dışına çıkmayın.)
  • Uzlaşmacı bir tavır sergileyerek hastayı sizinle telefondan ya da e-mail yoluyla iletişime geçmesi için teşvik edip, konuyu yorum özelinde devam ettirmeyin. (Hastanızdan haber alamasanız bile potansiyel hastalarınız bir çözüm yolu sunduğunuzu görecektir.)

Ayrıca olumsuz yorumlara cevap vermek için aşağıda görebileceğiniz gibi bir mesaj taslağı hazırlayabilirsiniz.

Merhabalar,

Adım Esin, Dent D Kliniği Hasta Hakları Sorumlusuyum. Size sağladığımız hizmetlerde eksiklerimizi/artılarımızı görmeyi çok önemsiyoruz bu sebeple sizin için de uygunsa probleminiz hakkında detaylı şekilde görüşüp yardımcı olmak isteriz. Bana 0 (534) numaralı telefondan ya da ekirtepe@dentdklinik.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı günler.
Esin Kırtepe - Dent D Kliniği

Hastalarınızın görüşlerine karşılık sergilediğiniz özenli yaklaşım, potansiyel hastalarınızın da gözüne çarpacaktır. 

Medicasimple sayesinde, hastalarınız muayeneden çıktığı anda telefonlarına ya da e-postalarına ulaşan online formlar aracılığıyla görüşlerini bildirebilecekler. Böylece internetten görüş bildirmek,  hastalarınız için daha kolay hale geleceği gibi online itibarınızı da sürekli olarak besliyor olacaksınız.

4. Ekibinizin Motivasyonunu Gözetin

Hastalar, ekibinizin yorgunluğunu ve mutsuzluğunu hissedebilir ki bu da hasta deneyimi üzerinde kötü bir etki bırakır. Online değerlendirmelerinizi iyileştirmek ve puanlamanızı yükseltmek için ekibinizin motivasyonunu da dikkate almalısınız. 

Medicasimple; online randevu, hatırlatıcı bildirimler, ödeme planlaması, stok yönetimi gibi işleri ekibiniz için kolaylaştırıyor ve klinik içi görev yönetimi yapmanıza olanak sağlıyor. 

Sonuç olarak hastalarınızı, deneyimlerini paylaşmaya yönlendirecek yegâne şey sizden aldığı hizmettir. Online itibarınız; puanlama ve yorum artışınıza paralel olarak yükselecektir. Zamanla artan yorumlar ve puanlama, potansiyel hastalar için mükemmel bir ilk izlenim olacaktır.  

Düzenli Olarak Makale Alın
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

On-premise yazılımların yanı sıra bulut tabanlı hasta takip yazılımları da ortaya çıkmış ve yaygınlaşmıştır. Peki bu sistemlerden hangisini kliniğinizde kullanmak daha mantıklı?

Sema Türker
February 7, 2023

06 Ekim 2022 tarihli yeni yönetmeliğe göre diş muayenehanesi açmak için gerekli fiziki şartlar değişti. Bu makalede, uygun klinik ölçüleri ve fiziki standartlarına bakalım.

Sema Türker
January 27, 2023

Vergi Usul Kanunundaki değişiklikler ile fatura ve makbuzların elektronik ortama taşınması ile diş hekimlerinin de e-fatura ve e-smm sistemlerine geçmesi zorunlu hâle gelmiştir.

Sema Türker
January 18, 2023

Bir sonraki blog yazımızı almak
ister misiniz?

Her zaman en kaliteli içerikleri oluşturmaya çalışıyoruz.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Bugün Medicasimple ile tanışabilirsiniz.
Medicasimple'ın kliniğinize nasıl fayda sağlayacağını öğrenmek için demo talep edin.
Demo İzle