Takvime Bağlı Online Randevu Sisteminin Diş Klinikleri İçin 5 Önemli Faydası

Altug Guzeloglu
January 24, 2023
4 dakika
Takvime Bağlı Online Randevu Sisteminin Diş Klinikleri İçin 5 Önemli Faydası

Günümüzde online randevu denildiğinde genel kullanım olarak web sitelerindeki online formları görüyoruz. Bu formlarda; isim, soyisim, telefon numarası ve varsa mesaj bilgisi toplanıyor.

Bu formlar hastalar tarafından doldurulduğunda genellikle kliniğin info@klinikadı.com ya da klinikadi@gmail.com gibi bir mail adresine düşüyor ve ağırlıklı olarak bu süreci banko ekibinden birilerinin yönetmesi bekleniyor.

Online Form süreci aşağıdaki gibi işliyor;

 • Potansiyel hastamız mesaj kısmına “Diş taşı temizliği” yazarak bir form doldurur.
 • Form mail adresine düştükten sonra 4 - 5 saat içinde bu maili gören klinik koordinatörü takvimde hastanın adını göremeyince banko tarafına bilgi geçer.
 • Banko o gün mesai saatleri tamamlanmadan ya da ertesi gün sabah ilgili hastayı arar.
 • Takvime randevuyu işler.

Hasta, talebine en yakın 3-4 saat içerisinde genellikle 1 günde cevap bulur.. Geçmiş olsun..

Online Randevu Süreci

Online Randevu dediğimiz olgu ise bir nevi hastanın kendi kendine yaptığı, tercihlerine göre işlemlerini gerçekleştirdiği bir araç konumundadır. Yani kliniğin hastalarına;

7/24 Erişebilirlik, istenilen doktor, tedavi ve hastanın kendisine uygun zamanı seçme

haklarını vermesini sağlar.

Aşağıdaki link ile benzer bir deneyimi görebilirsiniz;

https://bit.ly/simpledent-onlinerandevu

Online Randevu Deneyimi

Hastanın A+ Deneyimi;

 • Randevu talebinin ulaştığını bilen potansiyel hasta birey kısa süre içerisinde onay için tercihen SMS ya da klinikten telefon bekleyecektir.
 • Randevu talepleri direkt kullanılan sistemin takvimine düştüğü için maksimum 5dk içerisinde banko personeli talebi onaylayacaktır.
 • Potansiyel hasta birey alacağı onay SMS’i ile süreçten hiç kopmadan, kısa zamanda randevusunun onaylandığını öğrenecektir.

Bu süreçte hasta tekrardan telefon cevaplama gerekliliğinden kurtulduğu gibi aynı zamanda hızlı bir şekilde randevusunu onaylatmış olacaktır.

Peki Online Randevunun klinikler için 5 önemli faydası nedir?

Bütüncül hasta deneyimini tamamlaması

Hasta - Klinik / Hasta - Doktor ilişkisinin en başlangıcında yer alan “Randevulaşma” sürecini telefon konuşması gerekliliği olmadan 5 dakika içerisinde tamamlıyor olmak potansiyel hasta bireylerin klinikle iletişime geçmek için sarfettiği eforu minimuma indirir.

Online randevu süreci boyunca hastanın aldığı kendine özelleştirilmiş mesajlar kliniğinizin sistematik, otomatize, verimli çalıştığına ve kurumsal olduğuna dair sürekli sinyaller verecektir.

Takvimin eforsuz dolması

Düzgün bir online randevu akışı kurulduğunda, ortalama olarak artık takviminizin %10 - 20 arasındaki bir payını sekreterya ekibi “✅ Onayla” tuşuna basarak yönetebilir hale gelecektir.

Aynı zamanda son randevusu iptal ya da gelmedi olan yani kayıp hastalarınıza aşağıdaki gibi online randevu içeren bir SMS ile ulaşmak kliniğin takvimini eforsuz dolduracaktır.

Medicasimple Kayıp Hasta SMS'i

İptal veya Gelmedi oranlarını düşürmesi

Yukarıda ekran görüntüsündeki gibi bir kayıp hasta akışının yanında potansiyel hasta bireyler doktor ve kendilerine uygun saati seçebildiği, ve surecin tamamında otomatik SMS’ler ile randevunun gerçekleştiği ana kadar hiç kopmadan bilgi sahibi olduğu için randevu iptal / gelmedi oranları düşmektedir.

Her kanaldan erişilebilir olmak

Online formdan online randevuya geçildiğinde online randevu linki aşağıdaki kanallarda kullanılabilir hale gelir.

 • Google Benim İşletmem - Randevu Al
 • Instagram Story
 • Instagram Öne Çıkan Story’ler
 • Websitesi
 • Whatsapp
 • SMS

Hastalar artık klinikle etkileşimde olduğu herhangi aktif bir mecradan talepte bulunabilir.

💡 Instagramda kliniği takip eden bir hasta rahatlıkla “online randevu” olarak öne çıkardığınız bir story’deki linkten takviminize ulaşabiliyor.

Tekrardan Kolay Randevu

Minimum bir defa sizden online randevu deneyimi yaşayan hastalarınız ise tekrardan istedikleri şekilde online randevu linki aracılığıyla kolayca kliniğinize ulaşacağını bildiği için olası bir yeni bir klinik arama ihtiyacı duymadan randevularını gerçekleştirecektir.

Düzenli Olarak Makale Alın
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

On-premise yazılımların yanı sıra bulut tabanlı hasta takip yazılımları da ortaya çıkmış ve yaygınlaşmıştır. Peki bu sistemlerden hangisini kliniğinizde kullanmak daha mantıklı?

Sema Türker
February 7, 2023

06 Ekim 2022 tarihli yeni yönetmeliğe göre diş muayenehanesi açmak için gerekli fiziki şartlar değişti. Bu makalede, uygun klinik ölçüleri ve fiziki standartlarına bakalım.

Sema Türker
January 27, 2023

Vergi Usul Kanunundaki değişiklikler ile fatura ve makbuzların elektronik ortama taşınması ile diş hekimlerinin de e-fatura ve e-smm sistemlerine geçmesi zorunlu hâle gelmiştir.

Sema Türker
January 18, 2023

Bir sonraki blog yazımızı almak
ister misiniz?

Her zaman en kaliteli içerikleri oluşturmaya çalışıyoruz.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Bugün Medicasimple ile tanışabilirsiniz.
Medicasimple'ın kliniğinize nasıl fayda sağlayacağını öğrenmek için demo talep edin.
Demo İzle