Diş Kliniği Açacak Hekimlere Öneriler

Nisa Atıcı
January 24, 2023
6 dakika
Diş Kliniği Açacak Hekimlere Öneriler

2020'nin diş klinikleri üzerindeki etkisi göz ardı edilemez. Pandemi sebebiyle virüsten koruyan kişisel ekipmanların ekstra maliyetinden, düşen hasta ziyaretleri ve buna bağlı olarak azalan klinik gelirlerinden dişhekimleri oldukça etkilendi.

Oral Health'in yakın zamanda yaptığı bir araştırmaya göre, dişhekimlerinin %46'sı COVID-19'un en önemli etkisinin gelir kaybı olduğunu söylüyor. Diğer bir %19'luk kesim en önemli sorunun kişisel ekipmanların harcamalarındaki artış olduğuna inanıyor. Diş hekimlerinin %86’sı, 2019’un Nisan ve Eylül’ü arasındaki gelirlere göre 2020 yılının Nisan ve Eylül ayı gelirlerinin daha düşük olduğunu söylüyor.

Birçok diş hekimi, yakın bir gelecekte pandemi öncesine dönmenin çok mümkün olmadığını düşünüyor. İşin kötü yanı diş hekimlerinin yarısı, 2021 senesinden sonra da gelirlerin aynı 2020 yılındaki gibi az kalacağına inanıyor. Böyle düşünmelerine sebep olan pandemi dışında bir diğer sebep de, Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmanın, her beş kişiden üçünün diş hekimi korkusu olduğunu ortaya çıkarmasıdır.

Eğer yeni diş kliniği açacak bir diş hekimiyseniz sakın bu tablo sizi korkutmasın! Elbette durum her zaman böyle devam etmeyecek. Dişhekimlerinin dörtte biri 2021'de, 2020'de olduğundan çok daha iyi bir tabloyla seneyi kapatacaklarını düşünüyor. Ayrıca diş hekimlerinin %22'si pandeminin bir sonucu olarak yeni fırsatların ortaya çıktığını düşünüyor. Dolayısıyla yeni diş kliniği açacak hekimler, bu fırsatları değerlendirebilir. 2021 ve sonrası için umut var. Sadece birtakım yeniliklere ve araçlara ihtiyacınız olacak. 

Diş klinikleri, ilk kez ziyarete gelen hastaların yaklaşık %23’ü ile tedaviye devam ediyor. Ancak bu yıl, 2020’nin eksikliklerini gidermek için bu orandan daha fazlasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu zor görünebilir ancak hasta deneyimini iyileştirecek araçlarla bu oranı önemli ölçüde artırabilirsiniz. Gelin birlikte neler yapabileceğinize bir göz atalım.

Kliniğinize Yatırım Yapın

Kariyeriniz boyunca ekibinize, herhangi bir ekipmana ve hatta eğitiminize harcadığınızdan daha fazla zaman ve para harcayacaksınız. Dolayısıyla iyi bir kliniğin sahip olması gereken kriterler arasında kesinlikle iyi bir klinik ekibi var. Sizin için doğru olacak kişilerle çalıştığınızdan ve onlara iyi bir eğitim sunduğunuzdan emin olun. Çalıştığınız ekibin nitelikleri, diş kliniğiniz için oldukça önemlidir.

Doğru Kişileri İşe Alın

Elbette her diş kliniği en doğru çalışanı seçmeye özen gösterir. Ancak çoğu zaman bir ekip arkadaşı bulmak göründüğü kadar kolay olmayabilir. Gelen adayları her açıdan değerlendirmelisiniz. İşe alacağınız kişinin o pozisyonun gerektirdiği yetkinliklere sahip olup olmadığına iyi karar vermelisiniz. Tam da bu yüzden mülakatları çok kısa tutmayarak, derinlemesine bir görüşme gerçekleştirmelisiniz. Aday havuzundan CV’lere bakarak uygun olmayan kişileri elediğiniz için, mülakatları uzun tutmak sizin için çok bir vakit kaybı olmayacaktır.

Her işe aldığınız kişiyi ciddiye almalı, referanslarını kontrol etmeli ve yalnızca nitelikli değil, aynı zamanda kliniğinizin atmosferine, çalışma ortamına uyumlu kişileri bulmayı da hedeflemelisiniz. Unutmayın, iyi bir diş kliniği yönetimi için uyumlu ve nitelikli kişilerle çalışmalısınız.  

Yeterli Sayıda Çalışanınız Olduğundan Emin Olun

Doğru insanları işe almak elbette çok önemli. Ancak aynı zamanda klinik ekibinde kaç kişinin çalıştığı da önemli. Dünyanın en iyi banko ekibine sahip olabilirsiniz, ancak ekibiniz sürekli bir telefon görüşmesi ve hasta kayıt belgeleri ile boğuşuyorsa kapıdan giren hastaları nasıl önemli, değerli ve güvende hissettirebilir?

Yetersiz personel, diş klinikleri de dahil olmak üzere birçok sağlık merkezini rahatsız ediyor. En son isteyeceğiniz şey kliniğin itibarının zedelenmesi, stresli çalışanlar ve kötü hasta memnuniyetidir.

Ekibinizi Eğitin

Yeni bir hasta kliniğinizi aradığında banko görevlileri iyi bir iletişim kurabiliyor mu? Temel diş hekimliği bilgilerine sahip mi? Sağladığınız ürün ve hizmetlerin bir listesini sunup açıklamasını yapabiliyor mu? Bu sorulara cevabınız olumsuz ise okumaya devam edin…

Hastalarınıza fayda sağlayacak bilgilendirici konuşmalar yapabilmesi için ekibinizi, ihtiyaç duydukları bilgilerle donatın. Hastalarla iletişim kurarken konuşmaya yön verecek ve temel diş hekimliği bilgilerini içerecek bir komut dosyası hazırlayın. Tedavilerin isimleri, ortalama bir tedavinin ne kadar süreceği, randevuya gelmeden önce yapılması gerekenler gibi bilgileri ekibiniz, hastalara sunabilmeli.

Dişhekimliği uygulamalarının %93’ü bu tarz dosyaların, doğrudan çalışanlara fayda sağladığını söylüyor. Banko görevlilerinin, kliniğiniz hakkında detaylı bilgiye sahibi olduğundan ve sunduğunuz tedaviler hakkında hastalarla rahatça konuşabildiğinden emin olun.

SEO'ya Dikkat Edin

Bir Google araması sonucunda çıkan ilk beş bağlantı, tıklamaların %76,6'sını alır. Siz de açacağınız kliniğin Google aramalarda üst sıralarda görünmesini istemez misiniz? Cevabınız evet ise, SEO yani Arama Motoru Optimizasyonuna zaman ayırmanız gerekebilir. SEO, web sitenizi Google arama sonuçlarında en üst sıralara çıkarma işlemi olarak anlatılabilir. İnsanlar, diş tedavisi için arama yaptığında, %18,4'ü arama sonuçlarından ilk sırada yer alan kliniği tercih ettiğini söylemiştir.

Siteiçi ve site dışı (on page-off page) olmak üzere iki çeşit SEO vardır.Site içi SEO, kliniğinizin kullanıcılar tarafından ulaşılabilir olması için sitenizde yaptığınız optimizasyonlara denir. Site dışı SEO ise, dental tedavi almak isteyen kişilerin sitenizi bulması, ziyaret etmesi, iletişim kurması için site dışında yapacağınız pazarlama optimizasyonlarıdır.

Hem site içi hem de site dışı SEO çalışmaları için her zaman şu sorulara yanıt aramalısınız: Kime ulaşmak istiyorum; ne gibi hizmetler sunuyorum; sitem ziyaret eden kullanıcılar faydalı bilgilerle karşılaşacak mı?

İtibarınızı Yönetin

İtibar, diş hekimleri için her zaman önemli olmuştur. Ancak online değerlendirme platformlarına ve geri bildirim sitelerine erişim hiçbir zaman şimdiki kadar kolay olmamıştı. Potansiyel hastaların dişhekimi tercihlerinde en önemli etken diş hekimlerinin online itibarı olduğu için söz konusu kolaylıkları size ulaşmak için kullanacağından emin olabilirsiniz.

Hastaların %77’si yeni bir doktor seçmeden önce online değerlendirmelere bakıyor. Tedavi görmek isteyen kişiler, değerlendirmelere güvenmeye daha eğilimli. İnsanların %87’si, online değerlendirmelerin diş hekimleri hakkında güvenilir geri bildirimler sunduğuna inanıyor. İnsanların yalnızca %1'i değerlendirmelerin güvenilir olmadığını düşünüyor.

İnternet üzerinden, yakınlarında bir diş kliniği arayan potansiyel hastaların sizin hakkınızda gördüğü ilk şeylerden biri online değerlendirmeler olacaktır. Dolayısıyla başlangıçtan itibaren, iyi bir izlenim verdiğinizden emin olun. Bu değerlendirmeler, potansiyel hastaların diş kliniğiniz hakkında bilgi edinmesini sağlayabilir ya da mevcut fikirlerini olumlu anlamda değiştirebilir. Potansiyel hastaların %60’ı, olumlu yorumlara sahip bir diş kliniğinden randevu almayı tercih ediyor.Dolayısıyla online değerlendirmelerin, kişiler üzerinde sandığınızdan daha büyük bir etkisi var.

Bu yüzden Google, Yelp ve Facebook gibi platformlarda hakkınızda yazılan değerlendirmelere dikkat etmeniz gerekmektedir. Mümkün olduğu kadar çok yoruma yanıt vermeye çalışmalısınız. Güzel bir yoruma karşılık "Olumlu yorumunuz için teşekkürler!" yazabilirsiniz. Olumsuz yorumlardaki şikayetleri ise olabildiğince çabuk çözmek için elinizden geleni yapın.

Hasta kapasitenizi artırmak, daha iyi bir deneyim sunmak için ihtiyacınız olan yenilik diş klinik programı! Bulut tabanlı dijital klinik yönetim sistemi Medicasimple ile birlikte açacağınız diş kliniğinizi en başından itibaren başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz.

Kliniğinizi ilk kez ziyaret eden hastalar; online randevu sisteminin kolaylığını, tedavi planlamasının anlaşılırlığını, ödeme planlamasının imkanlarını fark edecek ve dental tedavileri için öncelikli olarak sizi tercih edecek!

Dişkliniğinizde iyi bir hasta deneyimi sunmak istiyor ve bunun için yeniliklere ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, 0 212 281 69 64 numaralı telefondan ya da destek@medicasimple.com adresinden hemen şimdi Medicasimple’la iletişime geçebilirsiniz.

Düzenli Olarak Makale Alın
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

On-premise yazılımların yanı sıra bulut tabanlı hasta takip yazılımları da ortaya çıkmış ve yaygınlaşmıştır. Peki bu sistemlerden hangisini kliniğinizde kullanmak daha mantıklı?

Sema Türker
February 7, 2023

06 Ekim 2022 tarihli yeni yönetmeliğe göre diş muayenehanesi açmak için gerekli fiziki şartlar değişti. Bu makalede, uygun klinik ölçüleri ve fiziki standartlarına bakalım.

Sema Türker
January 27, 2023

Vergi Usul Kanunundaki değişiklikler ile fatura ve makbuzların elektronik ortama taşınması ile diş hekimlerinin de e-fatura ve e-smm sistemlerine geçmesi zorunlu hâle gelmiştir.

Sema Türker
January 18, 2023

Bir sonraki blog yazımızı almak
ister misiniz?

Her zaman en kaliteli içerikleri oluşturmaya çalışıyoruz.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Bugün Medicasimple ile tanışabilirsiniz.
Medicasimple'ın kliniğinize nasıl fayda sağlayacağını öğrenmek için demo talep edin.
Demo İzle