Diş Hekimliği İçin Online İtibar Yönetimi 

Nisa Atıcı
January 24, 2023
4 dakika
Diş Hekimliği İçin Online İtibar Yönetimi 

Acemi ya da profesyonel olsun fark etmez, bir işletmenin itibarı önemlidir. Diş hekimliğinde ise itibar, potansiyel hastaların dikkatini çekmek ve mevcut hastaları memnun etmeyi sürdürmek için kullanılabilecek güçlü bir araçtır.  

Bugün gelinen noktada, birçok hastanın diş sağlığı sorunlarına çözümü online olarak aradığı görülüyor. Kliniğiniz için Online İtibar Yönetimini, yazılı basın ve yüz yüze tanıtım ile yapabilirsiniz ancak biliyoruz ki artık klinikler bu tarz geleneksel yöntemleri değil dijital yolları tercih ediyor.

Online İtibar Yönetimine Duyulan İhtiyaç 

İnternetteki sınırsız kaynaklar ve zorlu araçlar, kliniklerin online itibar inşa ederken uğraşması gereken birtakım güçlükler barındırır. İnsanlarla birebir iletişimde içgüdüsel olarak izlediğiniz yöntemler, internetin bol ve bilgilendirici kaynakları sayesinde dijitalde taklit edilebilir. Kliniğiniz online olarak varlık gösterdiğinde, mevcut ve potansiyel hastalarınızın sorunlarına karşı kendinizi sürekli ulaşılabilir bir hale getirirsiniz ve bu sayede güven verirsiniz. 

Diş Hekimleri İçin Online İtibar Yönetimi: En İyi Araçlar 

Dijital alanda itibar inşa etmek için ihtiyaç duyacağınız dijital araçlara ve geçeceğiniz süreçlere göz atalım. 

Web Sitesi ve SEO 

Kuşkusuz internet siteniz sizin dijitaldeki yüzünüzdür. İnternet siteniz ne kadar çok işinizle ilgili detay içerir ve ne kadar çok ekibiniz hakkında bilgi barındırırsa, o kadar kullanışlı olur. Eğer bir internet siteniz varsa, Google aramalarda nasıl üstlerde çıkacağınıza dair de bir bilginiz olmalıdır.

İnternet kullanıcıları çoğu zaman, aramalarda önlerine düşen yüzlerce web sitesini inceleyecek kadar sabırlı davranmamaktadır. Dolayısıyla bu noktada devreye SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu girer. SEO, internet sitenizi daha görünür bir hale getirmek ve aramalarda en üst sıraya taşımak için size yardımcı olacak çeşitli çalışmalardır. SEO uzmanlık gerektiren bir alandır, dolayısıyla bu işi yapması için bir SEO uzmanı ya da şirketi ile iletişime geçebilirsiniz.

Online Görünüş 

Instagram, Twitter, Facebook gibi sosyal medya platformlarında kliniğiniz için birer hesap oluşturmak akıllıca olur. Bu oluşturacağınız hesaplar, kliniğinizi yalnızca ulaşılabilir kılmakla kalmayacak aynı zamanda insanların sizinle doğrudan iletişim kurabileceği bir alanda olmanız kliniğinizin güvenirliğini artıracaktır. 

Online Değerlendirmelerin Yönetimi

Hastalar diş sağlığı hizmetleri üzerine internette yaptığı aramalarda, internet siteniz ve sosyal medya hesaplarınız dışında, kliniğiniz hakkında yazılmış değerlendirmelere de denk gelebilir. İşletmeler veya ürünler hakkında değerlendirme yapılmasını sağlayan platformlar, insanların deneyimlerini paylaşmasına yardımcı olur. Bu tarz değerlendirmeler benzer hizmeti almak isteyen kişilerin karar alma süreçlerini kolaylaştırır. 

Tedavi görmüş hastalar tarafından yapılan olumlu eleştiriler, kliniğinizin imajını iyileştirir. Bunun yanı sıra olumsuz eleştiriler de gelebilir ve bunlar da hoşnutsuzlukları fark ederek gidermenize olanak sağlar. Yapılan olumsuz yorumlara pozitif yaklaşmanızı ve bunları yapıcı eleştiriler olarak görmenizi öneririz. Bu gibi durumlarda çok miktarda olumlu değerlendirmenin, birkaç olumsuz yorumdan çok daha önemli olduğunu hatırlamakta fayda var. 

Sosyal Medyanın Aktif Kullanımı

Sosyal medyada varlık göstermek önemli bir başlangıç olsa da yeterli olmayabilir. Kliniğinizin görünürlüğünü gerçekten artırmak istiyorsanız hastalarınızla sosyal medya üzerinden sürekli iletişim içinde olmanız gerekmektedir.

Düzenli olarak paylaşım yapmak, erişilebilirliğinizi artıracaktır. Yaptığınız her paylaşımın istatistiğini görüntülemek için kolayca kullanabileceğiniz araçlar vardır. Eğer kötü bir yoruma denk gelirseniz, olumlu bir yanıt vermeli ve asla tartışmaya girmemelisiniz çünkü internette yapıp ettiğimiz her şey kalıcıdır. Sosyal medya takipçileriniz ile kurduğunuz tutarlı ve hoş bir ilişki, değerlendirmelere olumlu yansıyacaktır. 

Düzenli ve Aktif Blog Kullanımı

Şimdiye kadar anlamış olmalısınız ki günümüzde insanlar sadece tedavi için değil belli başlı sorunlarının neden kaynaklandığını anlamak ve dental çözümler bulmak için internette araştırma yapıyor. 

Eğer düzenli olarak bilgilendirici içerikler üreten bir blog sahibiyseniz, sayfanız sık sık ziyaret edilen bir yer haline gelir. İnsanlar, onları rahatsız eden sıkıntılara sizin blogunuz sayesinde bir çözüm bulursa, sizin hizmetlerinizden de yararlanmak isteyebilir. Dolayısıyla düzenli olarak güncellemeniz gereken blogunuzda alana dair metinler paylaşmanın yanı sıra, kliniğinizde sunduğunuz hizmetleri paylaşmanız da önemlidir. 

Blog, yazılarınızı dilediğiniz gibi kaleme alabildiğiniz bir alandır. Yukarıda bahsettiğimiz SEO aracılığıyla kliniğinizi ve hizmetlerinizi tanıtmak için doğru kelimeleri seçtiğinizde, blogunuz hastaları kliniğinize yönlendirecek birçok faydalı içerik barındırabilir. 

Sosyal Medya ve E-posta Aracılığıyla İtibar Yönetimi Kampanyası

Mevcut ve potansiyel müşterilerinizin, verdiğiniz çeşitli hizmetleri bilmesini sağlamak için reklamlar verip, kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Yaratıcı kampanya ve reklamlar sayesinde insanların sizi keşfetmesini sağlayarak sitenizin ve dolayısıyla kliniğinizin etkileşimini artırabilirsiniz. Kliniğinizdeki yeniliklerden, diş alanındaki son gelişmelere kadar insanları e-posta aracılığıyla bilgilendirebilirsiniz. Bu tarz paylaşımlarınız, insanların sizi unutmasını engelleyecektir. 

Bu yazıda bir kısmına değindiğimiz online itibar yaratmanın aslında birçok yolu vardır. Bu yolların ortaklaştığı nokta, alana dair ilgili paylaşımları düzenli olarak yaparak sürekli aktif kalabilmektir. Sonuç olarak itibar inşa etmek; dijital alanda kliniğinizin temel değerlerini yansıtan ve sürdüren özgün bir görünüm yaratarak, onu kliniğinizin yüzü haline getirmek şeklinde özetlenebilir.

Düzenli Olarak Makale Alın
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

On-premise yazılımların yanı sıra bulut tabanlı hasta takip yazılımları da ortaya çıkmış ve yaygınlaşmıştır. Peki bu sistemlerden hangisini kliniğinizde kullanmak daha mantıklı?

Sema Türker
February 7, 2023

06 Ekim 2022 tarihli yeni yönetmeliğe göre diş muayenehanesi açmak için gerekli fiziki şartlar değişti. Bu makalede, uygun klinik ölçüleri ve fiziki standartlarına bakalım.

Sema Türker
January 27, 2023

Vergi Usul Kanunundaki değişiklikler ile fatura ve makbuzların elektronik ortama taşınması ile diş hekimlerinin de e-fatura ve e-smm sistemlerine geçmesi zorunlu hâle gelmiştir.

Sema Türker
January 18, 2023

Bir sonraki blog yazımızı almak
ister misiniz?

Her zaman en kaliteli içerikleri oluşturmaya çalışıyoruz.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Bugün Medicasimple ile tanışabilirsiniz.
Medicasimple'ın kliniğinize nasıl fayda sağlayacağını öğrenmek için demo talep edin.
Demo İzle