Kliniğinizi Büyütmek İçin 7 Adım

Nisa Atıcı
January 24, 2023
5 dakika
Kliniğinizi Büyütmek İçin 7 Adım

COVID-19 pandemisinin başlangıcından bu yana, birçok diş kliniğinde hasta sayısı önemli ölçüde düştü. Hasta sayısını artırmak için yenilikçi ve akıllı teknolojiyi de içeren yaklaşımlar benimsenmedikçe diş hekimi klinikleri bu durumdan zarar görmeye devam edebilir. Yakın bir zaman içinde hasta ziyaretlerinin COVID-19’dan önceki seviyeye ulaşması mümkün olmasa da kliniğinizin hasta trafiğini artırmak için önerdiklerimizi takip ederek ilk adımı atabilirsiniz.

Hasta Takip Sistemi Kullanın

Çoğu klinik, uzun yıllar boyunca benzer bir uygulamaya sahipti. Randevularınızı analiz etmek, hasta takibini yapmak, randevu takip sistemi oluşturmak ve hasta sayısını en üst düzeye çıkarmak için yeni bir programın nasıl oluşturulacağını belirlemek, hasta sayısını artırmaya yönelik yapacağınız önemli bir ilk adım olacaktır.

Hastalarınız klinikten ayrılmadan önce bir sonraki randevuyu alması için ön büroyu bilgilendirin. Elvin Group Veri Merkezi tarafından yapılan bir çalışmada, kliniklerin %80'inin tedavisi biten hastalara ne zaman geri gelmek istediğini sorduğu ve %20'sinin ise özel bir tedavisi olmadıkça bir sonraki randevuyu teklif etmediği ortaya çıktı. Bu, diş hekimliği kliniklerinde hastalar randevulardan sonra bankoya geldiğinde gerektiği gibi karşılanmadığı anlamında gelmektedir.Hastalardan bir sonraki randevuyu almaları istenirken, randevu takibi yapmalarını vurgulamalısınız ve onlara uygun oldukları tarihler için randevu almayı önermelisiniz.

Ayrıca, hastalarınız banko aracılığı olmadan da kendine en uygun zamanı seçerek randevu planlaması yapabilir. Nasıl mı? Medicasimple sayesinde! Hastanız klinikten ayrıldıktan sonra telefonuna gönderilen bir mesaj sayesinde bir sonraki randevuyu planlamasını sağlayabilirsiniz. Online randevu planlama hem hastanız hem de kliniğiniz için çok kolaylaştırıcı olacaktır.

Otomatik Hatırlatıcılar ve Bildirimlerden Faydalanın

Birçok klinik  %3 ile %10 arasında hastasını, onlar randevulara gelmediği ya da son dakikada randevuları iptal ettiği için kaybeder.Her klinik için farklı bir işleyiş söz konusu olsa da güçlü bir hasta kayıt sistemi sayesinde kayıpların azalmasını sağlayabilirsiniz. Hasta kliniğinizden ayrıldıktan sonra dilerseniz randevudan iki gün önce dilerseniz de iki saat önce onlara mesaj göndererek teyit işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hastalarınızı tek tek arayıp randevu durumunu teyit etme zahmetinden kurtulmak istemez misiniz? Medicasimple’ın otomatik hatırlatıcılar ve bildirimler özelliği sayesinde, hastalarınıza randevu öncesi ve sonrasında otomatik mesajlar gönderilmesini sağlıyoruz. Böylece hem hastalarınız hem de kliniğiniz zamandan tasarruf edebiliyor.

Tedavilerinizi Çoğaltın

Tedavi listenizi genişletmek, yalnızca yeni prosedürler veya hizmetler eklemekle ilgili değildir. Hizmetlerinize şeffaf plak tedavisi, bruksizm tedavisi gibi çeşitli tedaviler eklemek kliniğinizin ziyaret edilme oranlarının artmasına yardımcı olabilir.

Tabii tedavi listenizi genişletmeden önce hali hazırda sunduğunuz hizmetleri iyi bir şekilde gerçekleştirmeye öncelik verin. Flor tedavisi, diş beyazlatma gibi görece basit uygulamalara da odaklanarak hastalarınızın ziyaretlerini sıklaştırabilirsiniz.

Bulut Sistem ile Otomatik Faturalandırma ve Online Ödemeyi Kullanın

Diş hekimliği klinikleri, etkili bir gelir-gider sistemi yoluyla başarılı olabilir.Diş hekimliği kliniğinizde, ödeme aşamalarının her birinin sorunsuz çalışmasını sağlamak için bulut tabanlı klinik yönetim sistemi kullanmalısınız.

Otomatik faturalandırma ve online ödeme sistemi sayesinde, nakit akışınızda artış yaşayacak ve birden fazla ödeme seçeneğine sahip bir klinik olarak hasta deneyimini iyileştirebileceksiniz. Ayrıca banko ekibinizin de stresini azaltarak ekibinizin verimliliğinin düşmesine engel olabileceksiniz.

Hastaların Bekleme Odasındaki Zamanını İyileştirin

Diş kliniğinizin bekleme odasında geçirilen sürenin, hasta deneyimlerine olumlu bir şekilde yansımasını istemez misiniz? Bekleme sürelerini kısaltmaya önem verdiğinizde hasta memnuniyetiniz de artacaktır. Hastalarınızı bekleme odasına yönlendirmeli ve eğer ilk defa gelen biriyse ona odayı tanıtmalısınız (televizyon, klima yada su sebili kullanımı gibi). Sürprizlerin olmaması için onlara bekleme süresi hakkındada bilgi verin. Bekleyen hastalar, neden bu kadar uzun sürdüğünü merak etmek yerine önden bilgilendirme yapmanızı takdir edecektir.

Hasta Şikayetlerine Kulak Verin

Dental alanda da “müşteri hizmetleri” “pazarlama” gibi alanların teknik bilgileri kullanılabilir. Geri bildirim döngüsü, hastalarınızla ilgili olarak deneyiminizi geliştirmek için oldukça yararlıdır. Geri bildirim döngüsü pozitif ve negatif geri bildirimleri içermektedir. Hasta kayıplarını önlemek ve kliniğinizin başarısını artırmak için hastalarınızın deneyimlerini paylaştığı geribildirimlere önem vermelisiniz.

Hastalar günümüzde, görüşlerini paylaşmak için online platformlardan yararlanıyor. (Google, DoktorTakvimi, Doktor Sitesi…) Hastayı memnuniyeti için geri bildirimleri kontrol ederek yanıtlamak önemlidir. Hastalarınıza iyi bir destek sağlayın ve olumlu yada olumsuz geri bildirimlerini dile getirme fırsatı verin. Online değerlendirmelerin yanı sıra, hastalarınızın ağızdan ağıza da kliniğinizdeki deneyimini aktaracağını unutmayın. Hastanız tedavilerinizden memnun kaldığı takdirde, çevresindekilere de bundan övgüyle bahsedecektir. Aynı zamanda kötü bir deneyim yaşayan hastalar da bunu anlatmaktan hiç geri durmayacaktır. Bu yüzden ağızdan ağıza kliniğinizin tanıtımı gerçekleşirken bunun ne şekilde olduğuna da dikkat ederek kötü bir izlenim yaratacak deneyimleri hastalarınızın yaşamadığından emin olmalısınız.

Kliniğinizde Yeniliklere Yer Verin

Kliniğinizde yeniliklere yer vermeniz, hastalarınızı kliniğinize bağlayan en büyük etkenlerden biridir. Hastalarınız en son yenilikleri takip ettiğinizi farkettiğinde, potansiyel hastaların kliniğinizi tercih etmesi ve mevcut hastalarınızın kliniğe devamlılığını sağlama konularında başarılı olacaksınız.

Günümüz teknolojisini göz önünde bulundurduğunuzda hastalarınız ve kliniğiniz için ne gibi yenilikler yapabileceğinizi düşünmelisiniz. Diş kliniğinizin dijital dönüşümünü sağlamak sizin elinizde! Hastalarınızın konfor ve güvenliğini artırmak için kliniğinizi bulut tabanlı sistem ile buluşturun. Mükemmel bir hasta deneyimi için hemen şimdi Medicasimple’la iletişime geçin.

Düzenli Olarak Makale Alın
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

On-premise yazılımların yanı sıra bulut tabanlı hasta takip yazılımları da ortaya çıkmış ve yaygınlaşmıştır. Peki bu sistemlerden hangisini kliniğinizde kullanmak daha mantıklı?

Sema Türker
February 7, 2023

06 Ekim 2022 tarihli yeni yönetmeliğe göre diş muayenehanesi açmak için gerekli fiziki şartlar değişti. Bu makalede, uygun klinik ölçüleri ve fiziki standartlarına bakalım.

Sema Türker
January 27, 2023

Vergi Usul Kanunundaki değişiklikler ile fatura ve makbuzların elektronik ortama taşınması ile diş hekimlerinin de e-fatura ve e-smm sistemlerine geçmesi zorunlu hâle gelmiştir.

Sema Türker
January 18, 2023

Bir sonraki blog yazımızı almak
ister misiniz?

Her zaman en kaliteli içerikleri oluşturmaya çalışıyoruz.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Bugün Medicasimple ile tanışabilirsiniz.
Medicasimple'ın kliniğinize nasıl fayda sağlayacağını öğrenmek için demo talep edin.
Demo İzle