Online Randevuların Kliniğiniz İçin Faydaları

Nisa Atıcı
October 15, 2021
4 dakika
Online Randevuların Kliniğiniz İçin Faydaları

Yapılan bir araştırmaya göre hastaların sağlık alanında karar vermesini etkileyen faktörlerin %51,3'ünü kolaylık ve erişilebilirlik oluşturuyor.

Buna göre, sağlık hizmetlerinde çalışanların, hasta randevu planlaması ve hasta randevu takibi söz konusu olduğunda yukarıdaki tabloda yer alan öncelikli faktörlere dikkat etmesi gerekiyor.

Günümüzde hala birçok diş hekimliği kliniğinde, hasta randevularını planlamak için telefon görüşmesi yapmak gerekiyor. Bu durum, hastaların bir sonraki randevu planlamasında isteksiz davranmasına yol açabiliyor. Aynı zamanda telefon görüşmeleri, personelinizin zamanının verimsiz geçmesine de neden olur.

Neyse ki artık, kliniğinizin online randevu düzenlemelerini yapacak Medicasimple’ı var!

Online Randevu Sisteminin Kliniğinize 5 Faydası

Hastalar Online Randevu Tercih Ediyor

Hastalar genelde randevu alırken en kolay seçeneği arar. Bir ankete göre online randevu, saat ve tarih değişim ya da iptal seçeneklerinin olmasının hastalar için önemi 2016’da yüzde 55 iken 2019’da yüzde 68’e yükselmiş.

Online randevu seçeneği sunarak, hastalara kendileri için en iyi uygun olan tedavi zamanını seçme olanağı veriyorsunuz. Bazı kişiler sadece online randevu almayı tercih edebilir ve eğer siz bu seçeneği sunmuyorsanız, potansiyel hastalarınızı kaçırabilirsiniz. Aynı zamanda personeliniz aramaların yoğunlaştığı bir zamanda telefonlara yetişmekte zorlanıyorsa, online randevu sistemini kullanmak randevu takip işlemlerini kolaylaştırmak için de iyi bir seçenek olacaktır.

Online Randevu Sistemi 7/24 Çalışır

Gündüz çalışan kişiler, mesai saatleri içinde telefondan randevu almak için zaman yaratamayabilir. Online randevu hastalara, kliniğiniz kapalıyken bile randevu alma olanağı sunar. En son isteyeceğiniz şeylerden biri, bir hastanın sizi internette bulduğu halde randevu almak için kliniğinize ulaşamamasıdır.

Programınız Boş Kalmasın

Online randevu planlaması, programınızdaki boşlukların dolmasını sağlar. Son dakika iptalleri veya değişiklikler nedeniyle programınızdaki boşalan yerleri hastalar kolaylıkla görebilir. Bu önemli çünkü randevu için bir aydan fazla bekleyen hastaların randevularını iptal etme oranı oldukça yüksektir.

Hastalarınızı memnun etmek için olabildiğince yakın bir zamana randevu almalarını sağlayın.

Online Randevu Sistemi Personelinizin Yükünü Azaltır

Hasta randevu planlaması yalnızca telefonla yapılabiliyorsa, personeliniz muhtemelen günün çoğunu aramaları yanıtlayarak geçiriyordur. Yapılan bir ankete göre sağlık merkezlerindeki personellerin %24,8’i, hastalardan gelen telefon aramalarını yanıtlamak için haftada 5-9 saat harcıyor.

Bu görevi bulut tabanlı bir klinik yönetim sistemine devretmek, diğer işlere odaklanmaları için çalışanlara daha fazla zaman tanır. Örneğin, bekleme odasındaki bir hastanın sorusu olduğunda, personeliniz onay ardımcı olacak zamanı olmalıdır.  

Hasta Memnuniyetini İyileştirin

Online randevu, hasta ziyaretinden önce bile hasta memnuniyetini artırmaya yarayabilir. Yakın bir zamanda, çalışma saatlerinin ve randevu alırken beklemeye alınmaların, hastaların %56,1'ini hayal kırıklığına uğrattığı öğrenildi. Bulut tabanlı sistem, bu sorununuza çözüm olacaktır.

Randevu planlamak hastalarınız için bir zorluk yaratmamalıdır. Online randevu, hastaların uygun olduğu zamana randevu almasını mümkün kılar ve gün içinde aramaya vakti olmayan hastaların işini kolaylaştırır.

Medicasimple hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizi ziyaret edin. Online randevuya geçiş yaptığınızda, üretkenliğinizde ve gelirinizde bir artış gözlemleyeceksiniz.

Düzenli Olarak Makale Alın
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Klinikler ve hastalar, ilk randevu talebinden itibaren kontrollerin bitmesine kadar uzun bir zaman aralığında etkileşimde kalırlar ve her iki tarafa da birtakım sorumluluklar düşer.

Halit Eskici
July 19, 2022
4 dakika

Telefon kullanımının büyük artışlar gösterdiği bu dönemde, diş klinikleri için de mobil uygulama entegrasyonu artık bir gereklilik olmuştur.

Halit Eskici
June 16, 2022
4 dakika

Hasta randevu raporları, değerli zamanınızdan tasarruf etmenizi ve geri kalan zamanda hastalarınıza daha çok odaklanmanızı sağlar.

Halit Eskici
May 20, 2022
5 dakika

Bir sonraki blog yazımızı almak
ister misiniz?

Her zaman en kaliteli içerikleri oluşturmaya çalışıyoruz.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Bugün Medicasimple ile tanışabilirsiniz.
Medicasimple'ın kliniğinize nasıl fayda sağlayacağını öğrenmek için demo talep edin.
Demo İzle